Oblasť zdravia

Sexuálne prenosné ochorenia

pár pred počítačom

Stačí nepozornosť či chvíľkové zaváhanie a z intímnych chvíľ s partnerom/partnerkou si odnesiete viac než len pekné spomienky. Sexuálne prenosné ochorenia majú rastúci trend aj na Slovensku.

Sexuálne prenosné ochorenia sú skupina ochorení, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom, orálnym alebo análnym sexom. V súčasnosti je známych vyše 30 druhov mikroorganizmov zodpovedných za šírenie sexuálne prenosných chorôb.

WHO odhaduje, že každý deň prepukne vyše milióna nových prípadov sexuálne prenosných chorôb vo svete. V EÚ a Veľkej Británii sa výskyt prípadov kvapavky za 6 rokov takmer zdvojnásobil. Najčastejšie sa ochorenie týka sexuálne aktívnych ľudí vo vekovej skupine 15 – 34 rokov.

Sexuálne prenosné ochorenia nie vždy spôsobujú príznaky. Vy alebo váš partner môžete prenášať ochorenie bez toho, aby ste o tom vedeli. Preto ak plánujete mať sex s novým človekom a chcete mať istotu, odporúča sa nechať sa otestovať na sexuálne prenosné ochorenia (ideálne aj váš partner/partnerka).

V prípade pozitívneho výsledku sa netreba báť. Odporúčame vám navštíviť lekára (najčastejšie gynekológa/urológa alebo kožného lekára), ktorý nastaví cielenú terapiu.

Myslíte si, že môžete mať sexuálne prenosné ochorenie?

Otestujte sa pohodlne a diskrétne.

Objednať sa na test

Aké poznáme sexuálne prenosné ochorenia?

Sexuálne prenosných ochorení je veľa. Sú to infekcie bakteriálneho, vírusového a parazitárneho pôvodu, ktoré sa prenášajú sexuálnym kontaktom.

Medzi najčastejšie infekcie urogenitálneho traktu patria chlamýdiové infekcie, kvapavka (gonorrhea), herpetické infekcie, HIV, ľudský papilomavírus, syfilis, urogenitálne mykoplazmy a ureaplazmy a trichomoniáza.

Na tejto podstránke sa budeme bližšie venovať nasledovným ochoreniam:

  • urogenitálne chlamýdiové infekcie,
  • kvapavka(gonorrhea),
  • urogenitálne mykoplazmové a ureaplazmové infekcie,
  • trichomonióza.

Prevencia sexuálne prenosných ochorení

Sexuálne prenosným ochoreniam je najlepšie sa vyhýbať. Je to jednoduché a účinné, stačí sa držať základných pravidiel.

1. Vzájomná monogamia

Vzájomná monogamia znamená, že praktizujete sex len s jedným partnerom a ten ho praktizuje len s vami. Ak sa dáte obaja otestovať a budete sexuálne aktívni iba medzi sebou, riziko nákazy sexuálne prenosnou infekciou sa zníži na minimum.

2. Obmedzte počet sexuálnych partnerov

Pri životnom štýle s viacerými sexuálnymi partnermi je dôležité pravidelne sa testovať. Čím menej striedate partnerov, tým máte menšiu šancu ochorieť.

3. Pri príznakoch obmedzte sex

Ak máte vy alebo váš partner príznaky ako svrbenie, pálenie pri močení alebo začervenanú kožu, vyhnite sa sexuálnym aktivitám. Objednajte sa na test alebo vyšetrenie a objednajte aj partnera, ak ste spolu sexuálne žili počas uplynulých dvoch mesiacov.

4. Používajte kondómy

Najmä ak nemáte istotu, že je váš partner zdravý. Pravidelné používanie kondómu je efektívna ochrana proti sexuálne prenosným ochoreniam. Ak máte alergiu na latex, na trhu sú aj bezlatexové kondómy. Berte však ohľad na to, že sú menej odolné a ľahšie sa pretrhnú oproti klasickým latexovým kondómom.

5. Očkovanie

Na Slovensku sa očkuje proti HPV a hepatitíde B. Očkovanie proti HPV je potrebné ukončiť do veku, kedy človek začína sexuálne žiť. Od mája 2022 bude plne hradená nonavalentná vakcína proti HPV pre deti do 13. roku života.

Od roku 1998 sa proti hepatitíde B na Slovensku povinne očkujú dojčatá. Okrem toho sa povinne očkujú vybrané skupiny osôb. Odporúča sa očkovať aj rizikové skupiny pacientov.

Urogenitálne chlamýdie

Chlamýdiovú infekciu urogenitálneho traktu spôsobuje baktéria Chlamydia trachomatis, ktorá je najčastejším pôvodcom infekcie močového systému. Prítomnosť chlamýdií však nemusí vždy vzplanúť do infekcie s príznakmi. Veľakrát je ochorenie bezpríznakové, čo pomáha v jeho šírení.

Okrem klasického pohlavného styku sa chlamýdie šíria aj análnym či orálnym sexom a prenášajú sa pri pôrode z matky na dieťa. Ochorenie nezanecháva imunitu, preto sa môžete baktériou nakaziť opakovane.Ak ste tehotná a máte podozrenie na chlamýdie alebo si len chcete byť istá, nechajte sa otestovať. Chlamýdie môžu vášmu dieťaťu spôsobiť vážnu infekciu, napríklad zápal pľúc. Chlamýdie sa dajú úspešne a bezpečne liečiť aj počas tehotenstva, čím znížite riziko zdravotných problémov vášho dieťatka a komplikácií pri pôrode.

Príznaky chlamýdiovej infekcie

Urogenitálna chlamýdiová infekcia spôsobuje príznaky u mužov aj žien. Sú to uretritída (zápalové ochorenie močovej trubice), proktitída (rektálne ochorenie a krvácanie), neplodnosť a trachóm (infekčné ochorenie očnej rohovky a spojovky).

U niektorých ľudí nemusia byť prítomné žiadne klinické príznaky, infekcia prebieha asymptomaticky. Ak sa však u vás objavia, môže to byť aj niekoľko týždňov od sexuálnej aktivity. Avšak priemerná inkubačná doba chlamýdií je 3 až 14 dní.

Príznaky u žien sú:

  • abnormálny vaginálny výtok,
  • pálenie pri močení.

Príznaky u mužov sa môžu prejaviť ako:

  • výtok z penisu,
  • pálenie pri močení,
  • bolesť a svrbenie semenníkov.

Chlamýdie môžu spôsobiť aj rektálnu infekciu, či už análnym sexom alebo rozšírením genitálnej infekcie. Príznaky infekcie rekta môžu byť:

  • rektálna bolesť,
  • výtok,
  • krvácanie (sýtočervené škvrny na toaletnom papieri).

Pri spozorovaní symptómov u seba alebo partnera/partnerky neváhajte navštíviť lekára a nechajte sa vyšetriť na sexuálne prenosné ochorenia. Vyšetrenie urogenitálnych chlamýdií je možné viacerými metódami. Medzi najcitlivejšie patria PCR metódy. Vhodnými vzorkami sú moč, urogenitálne stery alebo ejakulát.

Komplikácie chlamýdiovej infekcie

Aj keď je urogenitálna chlamýdiová infekcia bežné ochorenie, netreba ju brať na ľahkú váhu a odsúvať návštevu lekára. Ak sa ochorenie nelieči, môže prejsť do závažnejších komplikácií.

Najčastejšie komplikácie u žien

  • Panvové zápalové ochorenie. Toto ochorenie môže trvalo poškodiť maternicu, jej krčok alebo vaječníky. Ochorenie sa prejavuje bolestivo a vyžaduje si hospitalizáciu.
  • Neplodnosť spôsobená zjazvením vajíčkovodov, ktoré je pozorované pri neliečenej chlamýdiovej infekcii.
  • Novorodenecký zápal pľúc alebo zápalové ochorenia oka. Ak je matka infikovaná chlamýdiami, ochorenie sa prenáša počas pôrodu na dieťa, čo môže spôsobiť spomínané infekcie.

Najčastejšie komplikácie u mužov

  • Zápal nadsemenníkov. Neliečené chlamýdiové infekcie môžu u mužov spôsobiť zápal nadsemenníkov, ktorý sa prejavuje bolesťou.
  • Infekcia prostaty. Infekcia sa môže rozšíriť ďalej do tela a spôsobiť zápal prostaty, ktorý sa prejaví horúčkou, bolesťou pri pohlavnom styku a nepohodlím v oblasti spodného chrbta.

Liečba chlamýdiovej infekcie

Chlamýdiová infekcia nie je závažné ochorenie, avšak treba ho preliečiť čím skôr, inak môže spôsobiť vážnejšie trvalé poškodenie ženského reprodukčného systému. To môže spôsobiť neplodnosť alebo mimomaternicové tehotenstvo.

Liečbu chlamýdiovej infekcie určuje výhradne lekár a pozostáva z antibiotík makrolidovej alebo tetracyklínovej rady, konkrétne azitromycín alebo doxycyklín. Doxycyklín sa zvyčajne užíva po dobu 7 dní. Liečba azitromycínom prebieha jednorazovou dávkou alebo 5-dňovou dávkovacou schémou. Azitromycín je vhodný aj v tehotenstve.

Pri liečbe antibiotikami môžu nastať poruchy tráviaceho traktu. Ak vám lekár naordinoval doxycyklín, nezapíjajte tabletky mliekom ani minerálkou. Doxycyklín sa viaže na ióny kovov (napríklad vápnik v mlieku) a takto naviazaný nie je účinný.

Pri liečbe doxycyklínom sa kvôli jeho fototoxicite treba vyhýbať slnku. Ak ho užívate a zároveň sa vystavujete slnečnému žiareniu, vzniká reakcia na koži, ktorá môže vyzerať ako závažné popálenie od slnka. V horších prípadoch sa tvoria pľuzgiere a odlupuje sa koža.

Po troch mesiacoch od liečby by ste mali absolvovať kontrolné vyšetrenie, ktoré má potvrdiť kompletné vyliečenie ochorenia.

Kedy môžem mať opäť sex?

Odporúča sa obmedziť sexuálne aktivity pokým nebudete vy aj váš partner/partnerka úplne vyliečení. Počkajte, kým doberiete predpísané antibiotikum a pokiaľ máte užiť antibiotikum jednorazovo, počkajte 7 dní od jeho užitia.

Kvapavka (gonorrhea)

Kvapavka je infekčné sexuálne prenosné ochorenie spôsobené baktériou Neisseria gonorrhoeae. Táto baktéria môže okrem močovej rúry napadnúť aj orgány reprodukčnej sústavy, rektum, oči, hrdlo, srdce alebo pokožku.

Prenáša sa nechráneným pohlavným stykom, análnym a orálnym sexom alebo pri pôrode z matky na dieťa. Infekcia nezanecháva celoživotnú imunitu, takže sa môžete nakaziť aj viackrát za život.

Príznaky kvapavky

Príznaky sa líšia u mužov aj žien. Typický príznak u mužov je hnisavý zápal slizníc pohlavných orgánov, čo robí z kvapavky nepríjemné ochorenie. U žien je priebeh miernejší, infekcia často prebieha bez príznakov. Ak sa však nelieči, môže prejsť do závažných komplikácií.

Príznaky u mužov:

  • sčervenanie a opuchnutie vyústenia močovej rúry (na začiatku ochorenia),
  • časté nutkanie na močenie,
  • pálenie pri močení,
  • najprv vodnatý, neskôr hnisavý výtok,
  • svrbenie alebo krvácanie z rekta.

Príznaky u žien:

  • časté nutkanie na močenie,
  • bolesť alebo pálenie pri močení a pri pohlavnom styku,
  • vodnatý výtok,
  • krvácanie mimo menštruácie.

Kvapavka môže napadnúť okrem pohlavných orgánov aj:

  • Rektum. Môžete pociťovať svrbenie, hnisavý výtok, bolesti pri pohyboch čriev a tiež môžete začať mierne krvácať.
  • Oči. Prejaví sa to bolesťou, citlivosťou na svetlo a hnisavým výtokom.
  • Hrdlo. Prejavuje sa ako bolesť hrdla a zdurené mandle.

Pokiaľ pociťujete akékoľvek so spomínaných príznakov alebo máte podozrenie na kvapavku, neváhajte vyhľadať lekára. Obráťte sa na lekára aj vtedy, keď vášmu partnerovi/partnerke zistili sexuálne prenosnú infekciu.

Komplikácie kvapavky

Ak sa infekcia u mužov nelieči, zhruba po dvoch týždňoch sa môže objaviť tupá bolesť močového mechúra a hrádze. Infekcia sa tiež môže rozšíriť na semenníky a nadsemenníky. Zistíte to podľa toho, že opuchnú, začervenajú a sú bolestivé. Môže sa objaviť aj horúčka.

Neliečená kvapavka u žien môže vyústiť do zápalového ochorenia panvy, ktoré môže spôsobiť dlhodobé bolesti panvovej oblasti a brucha, neplodnosť alebo až mimomaternicové tehotenstvo.

U oboch pohlaví môže neliečená kvapavka prejsť do systémového obehu a spôsobiť zápal srdcového svalu (endokarditídu) kože (dermatitídu) alebo kĺbov (artritídu). Tieto komplikácie môžu byť život ohrozujúce. Kvapavka, ako aj iné sexuálne prenosné ochorenia, zvyšuje riziko nákazy iným sexuálne prenosným ochorením.

Kvapavka v tehotenstve

Ak žena v tehotenstve trpí kvapavkou, môže ju pri pôrode preniesť na dieťa. To môže spôsobiť závažné ochorenia očí až slepotu, infekciu kĺbov alebo infekciu krvi, ktorá je pre novorodenca životu nebezpečná.

Predísť popôrodnej nákaze vášho dieťaťa sa dá skorou diagnostikou a liečbou. Čím skôr sa začnete liečiť, tým je väčšia pravdepodobnosť, že vaše dieťa nebude mať následky.

Tehotným ženám sa odporúča nechať sa otestovať na kvapavku alebo sa vyšetriť, resp. vylúčiť infekciu kvapavkou a inými sexuálne prenosnými ochoreniami.

Liečba kvapavky

Podobne ako liečba iných sexuálne prenosných ochorení, aj liečba kvapavky je založená na antibiotikách a je plne v rukách lekára. Ten vám môže naordinovať injekciu ceftriaxónu do svalu v kombinácii s perorálnym azitromycínom. V prípade nemožnosti podať ceftriaxón je možné perorálne podať cefixím. Ak sa necítite lepšie ani po pár dňoch liečby, zavolajte svojmu lekárovi a konzultujte ďalší postup.

Niekedy môže byť nutná aj hospitalizácia alebo sa naordinujú režimové opatrenia a sexuálna zdržanlivosť.

Po 3 mesiacoch je potrebné opäť sa otestovať, pretože kvapavka spôsobuje časté reinfekcie.

Antibiotická rezistencia (baktérie sú odolné voči liekom) je veľmi vážna komplikácia liečby kvapavky. Vyskytuje sa stále viac prípadov, kedy nezabrala štandardná terapia a objavili sa bakteriálne kmene, ktoré sú rezistentné na všetky doteraz používané liečivá.

Trend smeruje práve do bodu, že po nejakom čase nemusíme mať vôbec k dispozícii vhodné antibiotiká.

Preto je nutné dodržiavať pokyny lekára pri liečbe, vyhýbať sa alkoholu a dodržiavať sexuálnu abstinenciu, pokým sa ochorenie úplne nevylieči.

Urogenitálne mykoplazmy a ureaplazmy

Urogenitálne infekcie sú často zapríčinené baktériami Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Ureaplasma urealyticum a Ureaplasma parvum. Kolonizujú urogenitálny systém a môžu byť neškodnou súčasťou mikrobiómu mužov aj žien.

V niektorých prípadoch však spôsobujú infekcie močových ciest a genitálnej oblasti.
Baktéria Mycoplasma hominis môže spôsobiť infekciu ženského pohlavného systému, a to najmä endometritídu (zápal maternice), salpingitídu (zápal vajcovodov) a zápalové ochorenie panvy (PID). Tieto infekcie môžu prechádzať do chronického stavu a viesť k neplodnosti.Baktéria Mycoplasma genitalium je odpovedná za negonokokové uretritídy (zápal močovej trubice), prostatitídy (zápal prostaty), cervicitídy (zápal krčka maternice) a endometritídy.Baktéria Ureaplasma urealyticum spôsobuje okrem pyelonefritídy aj uretritídu. U tehotných žien môže spôsobiť predčasné pôrody alebo spontánne potraty. Baktéria Ureaplasma parvum zas môže spôsobiť chronické infekcie maternice.

Prenášajú sa pohlavným stykom aj orálnym sexom, ale tiež aj z matky na dieťa pri pôrode, kedy môžu spôsobiť vážne komplikácie. Veľmi zriedka sa objavia aj u detí alebo dospelých, ktorí nie sú sexuálne aktívni.

Príznaky

Urogenitálne mykoplazmy a ureaplazmy nevyvolávajú ochorenia, ak žijú v rovnováhe s ostatnými mikroorganizmami. Imunitný systém a samotný mikrobióm pomáha držať tieto baktérie na uzde.

Ak sú však premnožené, môžu spôsobiť zápal močovej trubice alebo bakteriálnu vaginózu u žien. Avšak u dospelých s funkčným imunitným systémom sú infekcie najmä lokálne a nespôsobujú závažné systémové ochorenia. Môže sa však stať, že baktérie postúpia vyššie do genitálneho traktu, kde vyvolajú hnisavý zápal vajíčkovodov.

Príznaky zápalu močovej trubice sú:

  • bolesť pri močení a pohlavnom styku,
  • pálenie a svrbenie,
  • výtok.

Bakteriálna vaginóza sa prejavuje príznakmi ako:

  • vodnatý vaginálny výtok,
  • neobvyklý zápach genitálnej oblasti.

Urogenitálne mykoplazmy (najmä M. hominis) spôsobujú akútnu pyelonefritídu, zvyšujú riziko tvorby obličkových kameňov a tiež môžu spôsobiť mnohé komplikácie v tehotenstve.

Mykoplazmy a ureaplazmy pri počatí a v tehotenstve

Ureaplazmy a mykoplazmy dokážu ovplyvniť počet a pohyblivosť spermií u mužov, a tým prispieť k neplodnosti. U žien môžu vyvolať zápal, ktorý môže takisto prispieť k neplodnosti.

Okrem neplodnosti sa urogenitálne mykoplazmy a ureaplazmy spájajú aj s inými komplikáciami. Zápal urogenitálnych tkanív je bežná príčina predčasného pôrodu. Tieto baktérie môžu vyvolať zápalovú infekciu, a tým môžu nepriamo dopomôcť k predčasnému pôrodu.

Druhy baktérií Ureaplazma môžu spôsobiť nasledovné komplikácie:

  • predčasný odtok plodovej vody,
  • predčasný pôrod,
  • chorioamnionitída (infekcia membrán placenty a plodovej vody),
  • funisitída (zápal pupočníka),
  • placentárna infekcia,
  • nízka pôrodná hmotnosť.

Výskyt mykoplaziem a ureaplaziem je tiež spájaný so zvýšeným rizikom popôrodného zápalu maternice u matky a s vážnymi komplikáciami u novorodencov, ako je zápal pľúc či iné poškodenie pľúc alebo infekcia centrálneho nervového systému (napr. meningitída).

Diagnostika

Laboratórna diagnostika urogenitálnych mykoplaziem a ureaplaziem sa môže vykonať z moču, steru z krčka maternice alebo endometria, prípadne aj nepriamo z krvi – dôkazom špecifických protilátok v sére.

Vyšetrenie stanovujúce prítomnosť spomínaných baktérií však nie je bežné. Preto ak chcete mať istotu, nechajte sa otestovať na prítomnosť baktérií M. hominis, M. genitalium, U. urealyticum a U. parvum vysoko citlivou PCR metódou.

Liečba

Keďže ochorenie spôsobujú baktérie, štandardne sa nasadzujú antibiotiká.

Podobne ako pri chlamýdiách, aj pri týchto druhoch infekcií sa používa doxycyklín a azitromycín, pričom doxycyklín je preferovaný kvôli rastúcej antimikrobiálnej rezistencii voči makrolidovým antibiotikám (azitromycín). Ak štandardná liečba nepomôže, alternatívou môžu byť klindamycín alebo fluorochinolóny.

Ak máte predpísaný doxycyklín, nezapíjajte ho s mliekom ani s minerálkou. Viaže sa totiž na kovy (mlieko a minerálne vody ich prirodzene obsahujú) a takto naviazaný nie je účinný.

Okrem toho je doxycyklín fototoxický, čo znamená, že ak ho užívate a vystavujete sa slnečnému žiareniu, vzniká fotosenzitívna reakcia, ktorá sa prejavuje sa na koži a môže vyzerať ako závažné popálenie od slnka. V horších prípadoch sa tvoria pľuzgiere a koža sa odlupuje.

Nezabudnite poslať k lekárovi aj vášho partnera/partnerku. Sexuálna aktivita po vašom vyliečení môže spôsobiť opätovnú infekciu, ak sa nevyliečil aj druhá osoba.

Trichomoniáza

Sexuálne prenosné ochorenie trichomoniáza spôsobuje protozoálny prvok Trichomonas vaginalis, po slovensky bičíkovec pošvový. Trichomoniáza je najčastejšie nevírusové sexuálne prenosné ochorenie na svete, avšak liečiteľné.

Väčšina ľudí nevie o prítomnosti tohto ochorenia, pretože prebieha symptomaticky len asi u 30 % ľudí. Častejšie sa infekcia prejaví u žien.Ochorenie sa prenáša sa sexuálnym kontaktom, najčastejšie pohlavným stykom. Menej často aj análnym alebo orálnym sexom. Nie je jasné, prečo niektorí ľudia majú príznaky a iní nie. Pravdepodobne to závisí od veku a celkového zdravotného stavu človeka. Avšak ochorenie prenášajú aj bezpríznakoví jedinci.

Príznaky trichomoniázy

Trichomoniáza postihuje ako ženy tak aj mužov. U mužov hlavne ich močovú trubicu a u žien infikuje najmä pošvu. U žien sú príznaky častejšie. Inkubačná doba nie je známa, keďže sa ochorenie nemusí prejaviť hneď, ale môže dlhodobo prebiehať bez príznakov a zrazu sa náhle prejaví. Preto sa inkubačná doba určuje na cca 4 až 28 dní.

Príznaky trichomoniázy u žien sú:

  • páchnuci výtok bielej, šedej, žltej či zelenej farby,
  • začervenanie v genitálnej oblasti,
  • pálenie a svrbenie,
  • bolesť pri močení a pohlavnom styku.

Príznaky u mužov, i keď zriedkavé, môžu byť:

  • dráždenie vo vnútri penisu,
  • pálenie pri močení alebo ejakulácii,
  • výtok.

Bez liečby môže ochorenie trvať mesiace až roky. Ak pociťujete niektorý zo spomenutých symptómov, navštívte lekára a zoberte na vyšetrenie aj svojho partnera/partnerku. Je dôležité, aby sa preliečili obaja partneri, inak budete trpieť opätovnými infekciami.

Komplikácie trichomoniázy

Ochorenie nie je závažné a komplikácie sú zriedkavé, avšak u tehotných žien môže prítomnosť trichomoniázy spôsobiť predčasný pôrod, nízku pôrodnú hmotnosť dieťatka alebo prenos trichomoniázy na novorodenca počas pôrodu.

Trichomoniáza sa dá liečiť aj počas tehotenstva. Čím skôr sa diagnostikuje a vylieči, tým menšia je šanca na komplikácie počas tehotenstva a pôrodu.

Diagnostika trichomoniázy

Trichomoniázu si neviete diagnostikovať svojpomocne. Diagnostikovať ju vie len lekár buď mikroskopicky, alebo kultivačne. Bičíkovec pošvový je viditeľný pod klasickým svetelným mikroskopom. Ak ho cez mikroskop nevidno, vzorka sa posiela do laboratória na ďalšie testy.

Ako vzorka sa používa vaginálny výter, moč, výter z močovej trubice alebo ejakulát.

Ak sa nechcete pri prvom podozrení obrátiť na lekára, môžete sa nechať otestovať na prítomnosť Trichomonas vaginalis. V teste sú obsiahnuté aj ďalšie bežné sexuálne prenosné patogény. Testovanie prebieha komfortne, rýchlo a maximálne diskrétne.

Liečba trichomoniázy

Trichomoniáza je spôsobená prvokom a nie baktériou, takže klasické antibiotiká pri liečbe nepomôžu. Liečba je plne v rukách lekára, ktorý nasadí antiprotozoálnu liečbu – najčastejšie metronidazol. Ten dostanete buď ako tablety, alebo lokálne v podobe krému, vaginálnych guľôčok alebo čípkov.

Ak užívate metronidazol, nesmiete piť alkohol. Pitie alkoholu v kombinácii s metronidazolom môže spôsobiť nevoľnosť, vracanie, sčervenanie, zrýchlený tep a dýchavičnosť. Metronidazol tiež interaguje s inými liekmi, napríklad warfarínom.

Okrem vás je nutné preliečiť aj vášho partnera, inak by ste sa mohli znovu nakaziť.

Myslíte si, že môžete mať sexuálne prenosné ochorenie?

Otestujte sa pohodlne a diskrétne.

Objednať sa na test

Často kladené otázky

Pre mesto Bratislava je platba možná len platobnou kartou online v poslednom kroku rezervácie termínu testovania. Pre ostatné odberné miesta sú, okrem platby kartou, možnosti platby uvedené na webe po kliknutí na konkrétnu lokalitu.

V potvrdzovacom emaile je možnosť zrušiť rezerváciu. Zrušiť rezerváciu máte možnosť do termínu vášho testovania. Po zrušení rezervácie vám bude vystavený promokód v rovnakej hodnote ako zakúpený test, ktorý viete použiť vy alebo iná osoba na nové testovanie. Kód viete uplatniť aj pri objednávke na iný drahší test, zľava sa vám automaticky odpočíta. Promokód má platnosť 3 mesiace od jeho vystavenia.

Po zrušení rezervácie vám bude vystavený promokód v rovnakej hodnote ako vami zakúpený test, ktorý viete použiť vy alebo iná osoba na nové testovanie. Kód viete uplatniť aj pri objednávke na iný drahší test, zľava sa vám automaticky odpočíta. Promokód má platnosť 3 mesiace od jeho vystavenia.

Ak potrebujete zmeniť čas v rámci toho istého dňa, nie je potrebná žiadna zmena. Môžete prísť aj v neskoršom (skoršom) čase v daný deň. V prípade neskoršieho príchodu potrebné na mieste počkať, kým sa otestujú ľudia, ktorí majú časovú rezerváciu na konkrétny čas (spravidla pár minút). Taktiež do hodiny pred testovaním si viete sami zmeniť termín prostredníctvom linku, ktorý ste obdržali v potvrdzovacom emaile o rezervácii.

Áno. Až do vášho termínu si viete sami zmeniť dátum a čas prostredníctvom linku, ktorý ste obdržali v potvrdzovacom emaile o rezervácii. Ak potrebujete posunúť rezerváciu po tejto lehote, kontaktujte, prosím, našu infolinku +421 2/222 005 42 alebo napíšte na info@novuma.com.

O zmene termínu nás informujte najneskôr do konca dňa, na kedy máte termín. O zmenu nežiadajte zdravotníkov na odbernom mieste, ale telefonicky či emailom.

Ak ste zadali zlý email, telefónne číslo alebo iný osobný údaj, kontaktujte nás prostredníctvom infolinky +421 2/222 005 42 alebo na info@novuma.com. Personál na odbernom mieste nevie vykonať takúto zmenu. Do hodiny pred testovaním si však viete sami upraviť údaje prostredníctvom linku, ktorý ste obdržali v potvrdzovacom emaile o rezervácii.

Áno, niektoré testy sú vhodné aj pre deti. V popise každého produktu je uvedená informácia o tom, či je vami zvolený test v hodný aj pre osobu pod 18 rokov.

Pri všetkých testovaných klientoch pod 18 rokov je pri vytváraní rezervácie nevyhnutné vyplniť údaje zákonného zástupcu, ktorý je povinný sprevádzať maloletého na testovanie.

Na výsledky nie je potrebné čakať. Výsledok testu vám príde v rámci garantovaného času (informáciu nájdete na podstránke testu) vo forme PDF na vami zvolený email a aj ako upozornenie v SMS.

V prípade, ak vám neprišiel email do garantovaného času, skontrolujte si, prosím, váš SPAM priečinok.

Ak ste výsledok nenašli ani tam, kontaktujte našu infolinku +421 2/222 005 42 alebo napíšte na info@novuma.com.

avatars

Máte otázky?

Zavolajte nám kedykoľvek počas pracovnej doby (po – pia, 8:00 – 12:00) a radi vám poradíme.

+421 2/222 005 42